Cern – mesto znanosti

Trkanje delcev, center znanosti, vožnja s tramvajem, pregrešno drage ure, kuhanje večerje s fiziki z vsega sveta, najbolj posebno zavetišče za živali, štirje vzleti in pristanki ter »prijetno spajanje delcev dobre energije« med maturanti – s temi besedami bi lahko na kratko povzeli zanimive dni od petka, 12. 1. 2024, do ponedeljka 15. 1. 2024, ki smo jih preživeli na strokovni ekskurziji v Cernu v Švici.

Tam smo s pomočjo dveh slovenskih znanstvenic, dr. Anjo Kranjc Horvat in dr. Nežo Ribarič, ki sta v Cernu zaposleni, spoznali mesto znanstvenikov in delovanje največjega trkalnika na svetu. Veliki hadronski trkalnik zaposluje več kot osem tisoč fizikov iz več kot petinosemdesetih držav ter nekaj sto univerz in laboratorijev, postavljen je na mejo med Francijo in Švico. Kaj se sploh dogaja, smo spoznavali v zanimivem znanstvenem centru, kjer je visoka znanost prikazana na način, da je zanimiva in privlačna za vse generacije.

Bivali smo v hostlu v Cernu, skupaj z znanstveniki z vsega sveta smo tako spoznavali tudi pestro kulinariko. Priprava zajtrka je bila bolj kot ne rutinska, toda kuhanje večerje v mednarodni kuhinji, kjer je evropsko kuhinjo začinil tudi vonj orienta, je bilo svojevrstno doživetje. To je bil svet brez meja, kjer ni bilo nikakršne jeze zaradi slabih ponev in včasih tudi zanimivega nereda, ampak veliko dobro volje in izmenjave tradicionalnih jedi. Dijakinje in dijaki so tako spoznavali različne ljudi in pokazali svoje kulinarične sposobnosti. Potem je bil čas za klepet in družabne igre.

Na vsakem koraku smo lahko spoznali, da so znanstveniki zanimivi, družabni ljudje. Anja in Neža sta nam povedali, da imajo veliko možnosti za druženje, šport, kulturo. Mnogi deli trkalnika, ki niso več v uporabi, so postali razstavni eksponati. O tem, da imajo znanstveniki tudi izvrsten smisel za humor, pa priča zavetišče, ki ga imajo v Cernu. Veste katere živali se zatečejo tja? Računalniške miške. A drevo, na katerem so razstavljene, je prav zato pestro in nosi zanimiv zgodovinski utrinek.

V dneh, ki smo jih preživeli skupaj, so nas prevzeli znanost, lepota, zgodovina in vsakdanji utrip Ženeve, nekaj sape pa so nam vzele visoke cene, a nanje smo bili pripravljeni. Mesto je prijazno, varno, zanimivo. Nedeljsko popoldne v osrednji park zvabi množico ljudi, ki igra šah, drsa ali pa samo klepeta. Na vsakem koraku so vidni koraki protestantov, ki so dali mestu in deželi pomemben pečat. Navdušila nas je vožnja s tramvajem, ladjicami in nenazadnje tudi letalom, saj so bili vse poleti res prijetna izkušnja.

Strokovna ekskurzija za maturante, ki so za izbirni predmet na maturi izbrali fiziko, je bila nadgradnja in obogatitev znanja, pridobljenega v učilnici.

Mateja Feltrin Novljan, Gimnazija Franceta Prešerna