Gibanje na prostem nima le številnih pozitivnih učinkov na razvoj telesa in telesnega zdravja. Bistvenega pomena je tudi za duševno zdravje otrok. Na tem mestu omenjamo sedem pozitivnih učinkov gibanja na to področje, ki mu sicer pri otrocih in mladih različne stroke posvečajo vedno več pozornosti.
- Izboljšanje razpoloženja, zmanjšanje stresa in znakov depresije. Redna telesna dejavnost na prostem lahko zmanjša znake depresije in tesnobe pri otrocih. Svetloba na prostem, še posebej sončna svetloba, pomaga uravnavati hormone, kot sta serotonin in melatonin, kar izboljšuje razpoloženje. Otroci, ki preživijo več časa v naravi, pogosto poročajo o manjšem stresu.
- Izboljšanje samopodobe in razvoj samostojnosti. Telesna dejavnost na prostem lahko izboljša občutenje lastnega telesa in samozavesti ter spodbuja samostojnost in odločanje. Otroci, ki se redno gibajo, se običajno počutijo samozavestnejši v svojih telesih, kar je pomembno pri zdravem duševnem razvoju.
- Spodbujanje medosebnih stikov. Gibanje na prostem pogosto vključuje skupinske dejavnosti, ki spodbujajo razvoj družbenih veščin, kot sta navezovanje stikov in reševanje sporov. To lahko zmanjša občutke osamljenosti in izločenosti.
- Izboljšanje spanja. Telesna dejavnost na prostem, še posebej izpostavljenost naravni svetlobi, lahko pomaga uravnavati cirkadiane ritme, kar izboljšuje kakovost spanca. Poleg tega naravno okolje in zelene površine pomirjajo in povečajo občutek blagostanja, kar dodatno pozitivno vpliva na boljši spanec.
- Povečanje zbranosti in pozornosti. Naravna okolja lahko zmanjšajo pokazatelje motnje pozornosti in hiperaktivnosti (ADHD) ter izboljšajo sposobnost zbranosti in pozornosti pri otrocih. Dogajanje v naravi je običajno počasnejše in mirnejše, kar omogoča osredotočenost na posamezno stvar in večjo stopnjo umirjenosti.
- Razvoj motoričnih veščin. Gibanje na prostem omogoča razvoj in izboljšanje grobih in finih motoričnih veščin, ki so ključne za telesni in duševni razvoj. Največjo razliko lahko opazimo pri malčkih. Otroci, ki veliko tekajo v naravi, plezajo po drevesih in ustvarjajo z zemljo, lažje in hitreje vstopijo v določene posebne športe, saj imajo boljšo koordinacijo gibov in se bolje zavedajo svojega telesa.
- Povečanje občutka pripadnosti okolju. Redne dejavnosti na prostem lahko spodbudijo zanimanje za naravo in okoljevarstvo, kar krepi občutek pripadnosti in odgovornosti do okolja. Poleg tega daje osebi večji občutek povezanosti s svetom, kar pomaga pri iskanju smisla svojega življenja in vrednotenju svoje vloge glede na velikost celega sveta (npr. tudi mravljica je pomembna, da je naš svet takšen, kot je).
Če pogledate v svoje otroštvo – bi lahko tudi sami opazili kakšno pozitivno posledico na vaše duševno zdravje, ki je prišla z gibanjem na prostem?
Benjamin Tomažič
Benjamin Tomažič je profesor informatike, geštalt svetovalec, voditelj mednarodnih izmenjav, mentor na področju zasvojenosti s spolnostjo, profesor matematike, oče šestih otrok